Daj siebie innym! Pomysły na wolontariat


Źródło: pixabay.com/pl/

Pokój wypełnił się dźwiękami utworu Dezertera: „Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie…”
Niespiesznie kontempluję tę prawdę, choć – w zasadzie – jest mi ona tak bliska, że przenika mnie aż do szpiku kości.

Spójrzcie w głąb siebie. Gdzieś tam – na szlaku impulsów elektrycznych, zmaterializowanych w postaci myśli, a następnie konkretnych, namacalnych reakcji – odnajdziecie DOBRO. Czasem widoczność nie pozostawia cienia wątpliwości, a niekiedy musicie wytężyć wzrok, by dostrzec je – spłoszone, nieśmiałe, przycupnięte gdzieś w kąciku jestestwa. Wystarczy jednak kilka okruchów zachęty, by je oswoić. Wystarczy mu pozwolić na to, by rozwinęło skrzydła.

Trochę z nim jest tak, jak z Miłością – o niej nie trzeba mówić, ją się czuje, nią się żyje.

Dotychczas traktowałam je jako coś bardzo osobistego, intymnego niemal. Tym bardziej znaczącego, im ciszej się je przeżywa, im subtelniej się z nim obchodzi.

A może jednak niekiedy warto wzmiankować o nim, tak dla delikatnego przypomnienia? Tak szczelnie mamy dziś wypełnione kalendarze zajęć wszelakich, że czasem trzeba rezerwować dla niego czas i miejsce.

Tyle się mówi o upadku ideałów, postępującej znieczulicy, gangrenie trawiącej sumienia. Nie wiem, może ja w jakimś innym świecie żyję, bo – owszem, nie jest idealny, ale… – ja w nim widzę ogrom dobra, wielu ludzi dzielących się z innymi tym, co w nich najlepsze, moc jedności i chęci poprawy niedoskonałości systemów, wygładzenia zmarszczek na licach rzeczywistości.

Ale przejdźmy może do konkretów.

Myślisz, że Twoje jednostkowe działanie nie ma znaczenia i dlatego stoisz cicho za filarem, nie wychylając się? Pomyśl tylko: gdyby wszyscy tak myśleli, kto popychałby do przodu wszelkie dobre inicjatywy? MAŁE GESTY MAJĄ WIELKIE ZNACZENIE!

A może chciałbyś zdziałać „coś” dobrego, ale nie za bardzo wiesz, jak się do tego zabrać?
Podzielę się z Tobą LISTĄ POMYSŁÓW, być może zainspiruje Cię to do działania:

1. Uśmiechaj się, rozsiewaj wokół „bakteriofagi” uśmiechu. Bądź życzliwy i pogodny. Po prostu.

2. Podaruj innym swój czas – może ktoś potrzebuje Twej obecności (niby tak niewiele, a jednak aż tyle!), może wysłuchania, dobrego słowa, wsparcia, ciepłych myśli, modlitwy, motywującego kopniaka moralnego, jakiegoś drobnego gestu, może… (wpisać wg potrzeb).

3. Podziel się z innymi swoimi umiejętnościami – to może być pomoc w lekcjach, drobna przysługa w usunięciu usterek, zapoznanie seniora z komputerem, wsparcie w napisaniu podania… to może być cokolwiek, co potrafisz Ty, a co sprawia trudność innym.

4. Wierz mi, że młoda mama nie wzgardzi pomocą w formie wyniesienia śmieci, wsparcia w kuchni czy przy żelazku. Schorowana, samotna sąsiadka z pewnością wdzięczna będzie, gdy przy okazji swoich zakupów zapytasz o listę jej sprawunków. Dziadziuś ucieszy się, gdy wpadniesz z blachą pachnącej, pysznej szarlotki. Kobieta w ciąży uśmiechnie się i podziękuje, gdy ustąpisz jej miejsca w kolejce czy środkach komunikacji miejskiej. Starszej osobie może przydać się pomoc w przejściu przez ruchliwą ulicę czy też w niesieniu ciężkich zakupów. Jeśli masz możliwość – pomagaj, bądź użyteczny. Czyńmy naszą wspólną przestrzeń przyjazną. Ty też możesz kiedyś potrzebować wsparcia.

5. Podziel się swoją wiedzą – jeśli uważasz, że Twoja świadomość pewnych spraw może zmienić jakość życia innych ludzi, otworzyć im oczy, zainspirować – nie trzymaj tego dla siebie.

6. Reaguj, kiedy trzeba, nie odwracaj wzroku od trudnych spraw. Widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy, zasłabł, płacze, nie potrafi wyjść z marazmu, stał się ofiarą, jest szykanowany – nie bój się wyciągnąć pomocnej dłoni, zawiadomić odpowiednie osoby, służby, organy, instytucje. Czasem wystarczy „odwrócić” nieco obraz świadomości i zastanowić się, jakiej reakcji pragnąłbyś, gdybyś sam znalazł się w podobnej sytuacji?

7. Zastanawiałeś się kiedyś, ile rzeczy gromadzimy podczas swojego życia? Czy wszystkie są Ci niezbędne? Może czymś mógłbyś podzielić się z innymi? Może znasz osobą uboższą od siebie, albo masz w pobliżu jakąś placówkę wspierającą potrzebujących czy wykluczonych społecznie – gdzie możesz oddać te dary serca: książki; ubrania; rzucone w kąt zabawki, tęskniące za obecnością dzieci; zbytek artykułów AGD; zalegające w spiżarce zapasy pełnowartościowych produktów. Nigdy nie traktuj tego jednak jako okazji do pozbycia się „śmieci”. Podarowuj rzeczy w takim stanie, w jakim sam chciałbyś otrzymać, gdybyś znalazł się w trudnej sytuacji.

8. Nie wyrzucaj jedzenia. Kiedy widzisz, że termin przydatności będzie się kończył, a Ty nie zdążysz spożyć produktu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poczęstować posiłkiem choćby osobę bezdomną. A już zdecydowanie dobrym pomysłem jest zakupić świeże artykuły spożywcze pierwszej potrzeby – i wręczyć reklamówkę osobie potrzebującej. Łzy wzruszenia w jej oczach – wartość bezcenna.

9. Niech nie powszednieją Ci akcje typu: podziel się posiłkiem, świąteczny stół, bank żywności, Szlachetna Paczka. Obyś Ty nigdy nie musiał zaznać głodu!

10. Nie bądź obojętny na los bezdomnych. Nie wiesz jaka droga przywiodła ich do stanu, w jakim obecnie się znajdują. Nierzadko przyczyny były niezależne (bądź nie do końca zależne) od nich. Jest wiele form wsparcia, jakiego możesz im udzielić: zimą – ciepła kurtka, szalik, czapka, rękawice, nieprzemakalne buty, kubek gorącej herbaty, ciepły posiłek albo po prostu zawiadomienie odpowiednich służb, że ktoś marznie w altance czy na przystanku; latem – orzeźwiająca woda. Bez względu na porę roku – szacunek i ludzkie, godne traktowanie oraz nieodwracanie wzroku od ich krzywdy.

11. Robiąc zakupy, weź pod uwagę produkty, z których część dochodu przeznaczona zostaje na cele charytatywne.

12. Zamiast błąkać się bez celu po odmętach internetu, zajrzyj na którąś ze stron, gdzie Twój „klik” na znaczenie, sens i wymierną wartość.

13. Wiesz, że przepadną Ci środki na koncie? Zamiast dzwonić do koleżanki i plotkować o głupotach („bo wiesz, szkoda, żeby się zmarnowały…”) – wyślij sms pomocowy.

14. Zbieraj nakrętki plastikowe i przekazuj do punktów ich odbioru; dzięki temu ktoś może uzyskać wózek inwalidzki.

15. Rozliczając się z podatku, pamiętaj o możliwości przekazania 1% na organizacje pożytku publicznego.

16. Czy uwierzysz, że niektórych ucieszy zwykły, tradycyjny list czy kartka? Czasem naprawdę tak niewiele potrzeba do szczęścia. Marzycielska Poczta to chyba najbardziej znana inicjatywa tego typu. Ale nie jedyna…

17. Skoro jesteśmy przy listach, warto wspomnieć o maratonach pisania listów w obronie praw człowieczych. Jeśli nie możesz zaangażować się w akcję podczas maratonu, zawsze możesz przygotować te listy wcześniej, a później po prostu dostarczyć je organizatorom.

18. Nie bądź obojętny na los zwierząt: w mądry sposób (sic!) dokarmiaj ptaki, jesienią włącz się w zbiórkę kasztanów i żołędzi dla dzikich zwierząt czy koców i innych artykułów dla zwierzaków ze schroniska.

19. Chcesz przygarnąć psiaka? Rozważ możliwość wzięcia zwierzęcia ze schroniska.

20. Dbaj o przyrodę, angażuj się w lokalne akcje typu: sprzątanie świata, sadzenie drzewek, wymiana elektrośmieci na sadzonki etc. Segreguj śmieci, oszczędzaj wodę, prąd, nie zaśmiecaj otoczenia. Chyba nie chciałbyś pewnego dnia obudzić się na wysypisku?

21. Sprzątasz groby swoich bliskich? Może w pobliżu widziałeś niepielęgnowaną od dawna, zapomnianą mogiłę? Chyba nie spadnie Ci z głowy korona, gdy uprzątniesz to miejsce i zapalisz tam znicz?

22. Charytatywne biegi, koncerty, aukcje, festyny, kiermasze – jestem pewna, że znajdziesz coś dla siebie.

23. Możesz zostać krwiodawcą lub dawcą szpiku kostnego.

24. Myślisz o zmianie fryzury? Wybierz zakład fryzjerski uczestniczący w akcji zbierania włosów na peruki dla osób walczących z nowotworem.

25. Jeśli masz możliwość, przyłącz się do akcji typu „adopcja serca”. Pamiętaj jednak, że po drugiej stronie jest ktoś, kto na Ciebie liczy, niechaj więc nie będzie to chwilowy impuls, ale przemyślana decyzja, z pełnymi jej konsekwencjami.

26. Zawsze możesz poprosić bliskich, by zamiast prezentu dla Ciebie z jakiejś okazji, wsparli wybraną akcję dobroczynną.

27. Przyczyniaj się do niwelowania barier (również społecznych) w życiu osób niepełnosprawnych.

28. Bądź uczciwy: kiedy znajdziesz czyjąś zgubę – postaraj się odnaleźć właściciela i oddać mu ją. Postępuj tak, jak chciałbyś, by ktoś zachował się wobec Ciebie.

29. Szpitale, hospicja, świetlice środowiskowe, domy: opieki, spokojnej starości, samotnych matek, dziecka, rozmaite fundacje – jeśli masz czas, zapał, chęć… tam każda para rąk do pracy i serce pełne empatii może odnaleźć spełnienie.

Tak, tak, SPEŁNIENIE. Bo z pomaganiem jest tak, że ostatecznie czujesz, jakbyś to Ty został obdarowany.

Pomagać można indywidualnie, bądź w sposób „zorganizowany” – zostając wolontariuszem w wybranej organizacji. Każda forma jest równie satysfakcjonująca, każda wartościowa. Możliwości działania jest tyle, ile istnieje potrzeb… Bezkres.

Oczywiście należy działać „z głową”, trzeba mieć świadomość nadużyć (z którymi można się – niestety – spotkać) oraz tego, że czasem wędka czyni więcej pożytku niż ryba.

Niech nie rozprasza Cię myśl, że: „masz niewiele, co zatem możesz ofiarować innym?” Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma mniej niż Ty, kto jest w znacznie gorszej sytuacji. Nie każdy ma ciepły kąt, buty, odzienie, jedzenie i picie, możliwość nauki, zdrowie, bliską sercu osobę. Spójrz, jak wiele posiadasz!

Wymagaj więc od siebie, wzrastaj, dziel się z innymi… Bywa że to nieustanna praca nad sobą samym, ciągła walka z drzemiącym w nas lenistwem i egoizmem, niemniej warto się jej podejmować.

Pamiętaj, że dobroczynność nie kończy się na wsparciu materialnym, niekiedy podpora moralna może uczynić cuda! (przypomnij sobie: Uczynki miłosierdzia wobec ciała i wobec duszy)

P. S. Z przyjemnością będę rozszerzała tę listę, dlatego jeśli znacie inne metody wsparcia osób potrzebujących – dajcie znać w komentarzach. Dziękuję.

 

Reklama

Jedna myśl w temacie “Daj siebie innym! Pomysły na wolontariat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s